Бібліотека – найважливіше джерело духовної культури
- Подробности
- Опубликовано 30.03.2021 10:48
- Просмотров: 596
Великий світ навколо нас складається не тільки з комп’ютерів, мобільних телефонів, плеєрів. Задовго до цих технічних вигадок існувало, та й понині існує, справжнє диво – книга. Василь Сухомлинський писав: «Якщо ви хочете, щоб молодь тягнулася до знань, турбуйтеся про головні, найважливіші джерела духовної культури – бібліотеки.» Адже загальновідомо, що читання книг не тільки розвиває інтелект, але й виховує духовно зрілу особистість.
Освіта і бібліотека – це два поняття з давніх–давен невід’ємні одне від одного. 100 років бібліотека Ногайського коледжу виконує свою місію високого служіння суспільству, підготовці і вихованню студентської молоді. Бібліотека є важливим структурним підрозділом навчального закладу. Її історія тісно пов`язана з історією коледжу.
Разом з закладом бібліотека пройшла всі етапи свого розвитку. Коли в січні 1921 року в м.Ногайську на базі реального училища був створений Ногайський сільськогосподарський технікум, почала своє функціонування і бібліотека. Вона розташувалась у невеличкій кімнаті. Книжковий фонд бібліотеки налічував до 2тис. книг. Це були видання з питань сільського господарства, учбова, художня література тощо.
В зв’язку з тим, що кількість спеціальностей в технікумі розширювалась, збільшувалась кількість студентів, виникала потреба у поповненні фонду. Завдяки державній підтримці в кінці 30-х років фонд бібліотеки збільшився і налічував вже 25тис. примірників.
Становлення бібліотеки відбувалось завдяки професіоналізму, майстерності, а головне – любові до своєї справи її працівників. Процес подальшого розвитку технікуму і його бібліотеки призупинився під час Великої Вітчизняної війни. За часи німецької окупації частина фонду бібліотеки була знищена, пограбовані частково і цінні видання. Незважаючи на те, що життя на визволеній території поступово відновлювалось, технікум не мав коштів для закупівлі літератури, та її і ніде було придбати. Був організований збір книг серед населення та закупівля літератури у букіністів. В кінці 40-х років фонд бібліотеки становив 26(!)тис.екземплярів.
Новий етап в розвитку бібліотеки розпочався в 1964 році, саме тоді на базі технікуму постановою Ради Міністрів України був організований Ногайський радгосп-технікум, відкрилося нове відділення – «Механізація сільського господарства». Бібліотека отримувала значні надходження для комплектування фонду.
На жаль немає ніяких відомостей про те, хто працював бібліотекарями до 1970року. З 1970 по 1980 роки колектив бібліотеки складався з таких професіоналів, як Жукова Зінаїда Олексіївна, Зяблова Ніна Федорівна, Бойко Людмила Василівна, Кісіль Любов Миколаївна, Малихіна Валентина Михайлівна, Молокова Ольга Іванівна. Беручи активну участь в формуванні світогляду, в духовному вихованні студентів, вони з бібліотечним активом регулярно випускали стінгазети. Тут був і гумор з сатирою, і корисна інформація про цікаві події.
Жукова Зінаїда Олексіївна - ветеран Великої Вітчизняної війни, героїчна жінка, яка пройшла всю війну авіаспеціалістом, стрілком, була поранена, мала багато винагород за бойові вилети та розгром фашистів на передовій лінії фронту Великої Вітчизняної війни. Зінаїда Олексіївна багато розповідала студентам про страшні події війни, проводила цікаві виховні години і зустрічі.
Бойко Людмила Василівна з 1975 року працювала у Ногайському сільськогосподарському технікумі. Двічі на рік разом з колегами вона проводила незабутні літературно-художні вечори «Від усієї душі», які проходили у міському будинку культури. Багато виховних заходів проводила Людмила Василівна на морально-етичні теми. Вона пропагувала між студентамичитачами шедеври літератури, доносила до їхніх сердець правду про минуле і сучасне.
Зяблова Ніна Федорівна і Малихіна Валентина Михайлівна з 1972 року та до самого виходу на пенсію працювали у нашому закладі. Ніна Федорівна проводила захоплюючі читацькі конференції, диспути, вікторини, вела гурток «Вмілі ручки», викладала навчальну дисципліну «Бібліотечна справа». Зі слів Валентини Михайлівни 70-80-ті роки були періодом суворої дисципліни та жорсткої ідеології. Основним напрямком роботи бібліотеки того періоду були пропаганда книг, огляд літератури, голосне читання. І хоч працювати було важко, але, водночас, дуже цікаво: проводилися конференції і диспути про кохання, дружбу, обговорювались книжки на тему етикету і моралі. З 1990 по 2009 роки в бібліотеці працювали: Хода Любов Миколаївна, Замулінська Людмила Василівна, Свіргун Валентина Дмитрівна, Кавун Світлана Миколаївна, Мануїлова Антоніна Євгенівна, Філанова Валентина Іванівна.
З 1990 року завідувачкою бібліотеки Ногайського радгоспу-технікуму була Хода Любов Миколаївна. Професійно грамотна, коректна та делікатна, вона змогла створити в бібліотеці атмосферу спокою та доброзичливості. Вона була справжнім майстром бібліотечної справи, гарним психологом, дуже уважна до кожного, навчила багатьох любити книги. Незабутими залишилися численні заходи: диспути та конференції, зустрічі з цікавими людьми міста, тематичні дні до знаменних дат, які проводила Любов Миколаївна. Викладачі, студенти і працівники бібліотеки брали участь у краєзнавчій пошуковій роботі.
Результатом такої роботи став документальний фільм про визначну пам’ятку архітектури м.Приморська – Свято-Троїцьку церкву, якій на сьогоднішній день присвоєний статус Державної Пам’ятки архітектури.
Філанова Валентина Іванівна - бібліотекар коледжу з 1998 року. Разом з колегами проводила цікаві бібліотечні заняття, диспути, огляди літератури і періодичних видань, рольові ігри, вечори «запитань і відповідей». Валентина Іванівна брала активну участь в організації культурно-масових заходів коледжу, вона чудово співала, гідно представляючи наш учбовий заклад на різноманітних конкурсах художньої самодіяльності.
Замулінська Людмила Василівна почала працювати бібліотекарем у Ногайському сільськогосподарському технікумі у 1992 році.
Людмила Василівна разом з колегами готувала цікаві заходи в читальній залі бібліотеки та гуртожитку. Надовго в пам’яті залишилась літературна година «Моя мадонна», присвячена дружині О.С.Пушкіна – Наталі Гончаровій, цикли зимових свят: «Зимові свята мого народу», «Символи та обереги».
Багато інших імен працівників бібліотеки налічує історія коледжу. І кожен з працівників зробив свій внесок у розвиток бібліотечної справи. Бібліотекарі значну увагу приділяли набуттю і розповсюдженню культурних, духовних, моральних та етичних цінностей серед студентської молоді, залучали її до читання літератури.
Неодноразово колектив бібліотеки за успішну діяльність нагороджувався грамотами, подяками не лише від керівництва коледжу, але і від райдержадміністрації.
З початку нового століття почалося впровадження комп’ютерних технологій в роботу бібліотеки, що дозволило покращити якість обслуговування користувачів, поширити спектр послуг. Діяльність бібліотеки спрямована на поширення використання інформаційно-комунікаційних, мультимедійних технологій. Бібліотека має свою сторінку на сайті коледжу, де не тільки надаються загальні відомості про бібліотеку, але і новини, виставки, проведені виховні заходи тощо.
Культурно-просвітницька робота спрямована на виховання національної, морально-етичної свідомості користувачів, на популяризацію культурної спадщини держави. Пліч о пліч бібліотека співпрацює з кураторами груп.
Бібліотека коледжу – це не тільки зібрання книжкових колекцій, але і величезний світ соціальних комунікацій для студентів-читачів, об’єднаних пошуком знань. Поєднання традиційної культури спілкування через книгу та нові інформаційні технології, це реальне майбуття нашої бібліотеки.
Будемо раді вітати нових читачів, які готові поглиблювати свої знання та відкривати цікавий світ книги, у стінах бібліотеки ВСП «Ногайський коледж ТДАТУ ім.Дмитра Моторного»!
Саєнко О.І., зав.бібліотекою