День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни

  14 травня 2021 року вперше відзначатиметься День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни.
  Цей пам’ятний день встановлено постановою Верховної Ради від 02.02.2021. 16 травня в Україні День пам’яті жертв політичних репресій. Він відзначається щорічно у третю неділю травня згідно з Указом Президента України від 21.05.2007. 18 травня ми згадуємо жертв геноциду кримськотатарського народу. Цей день пам’яті встановлений Указом Президента України від 16.05.2014 і постановою Верховної Ради України від 12.11.2015».

  Станом на 1 січня 2020 року Ізраїль відзначив 2659 громадян України званням «Праведника народів світу» за порятунок євреїв від Голокосту. Україна займає четверте місце у світі за кількістю цих звань, більше тільки у Польщі, Нідерландах та Франції. Однак ця статистика не вказує на фактичну кількість людей, які рятували євреїв, і цей список в жодному разі не показує реальну допомогу у Другій світовій. Таким чином тисячі рятівників досі залишаються невизнаними й невідомими.
  Звання «Праведника народів світу» присуджує держава Ізраїль для відзначення неєвреїв, які ризикували життям під час Голокосту, щоб врятувати життя євреям від знищення нацистами. Отримати це звання можна лише за рекомендацією єврейської спільноти, а спеціальна комісія вивчатиме усі документи та покази свідків.
  Для отримання звання людина мала надавати значну або/та неодноразову допомогу євреям, без очікування будь-якої фінансової компенсації (хоча покриття витрат на їжу та проживання вважається допустимим). Окрім того, не враховується допомога тих, хто допомагав своїм родичам.
  Верховна Рада рекомендує Міністерству культури та інформаційної політики забезпечити створення Українським інститутом національної пам'яті із залученням інститутів Національної академії наук України списку осіб, які, ризикуючи своїм життям і життям рідних, допомагали євреям уникнути терору нацистів у роки Голокосту.

ав.бібліотекою Саєнко О.І.