Ми сіємо майбутнє

     Майбутнє належить сільському господарству, бо виробництво продуктів харчування є якщо не найголовнішим, то одним із головних завдань людства.

Структурні зміни в сільському господарстві швидко набувають масштабності і зумовлюють технологічний розвиток. При цьому головною задачею залишається оптимізація методів господарювання в рослинництві, тваринництві, екології, створювати передумови для ефективного виробництва аграрної продукції шляхом застосування новітніх технологій, обладнання. В епоху глобалізації вітчизняне сільськогосподарське виробництво повинно бути конкурентноспроможним на світових ринках та постійно забезпечувати населення високоякісними продуктами харчування у звичному асортименті та необхідній кількості.

Молодь, яка обрала спеціальність аграрного напрямку, – майбутнє українського сільського господарства. Вже через декілька років молоді агрофахівці застосовуватимуть свої отримані в освітніх закладах знання у фермерських господарствах, державних установах та підприємствах. Сприяти розвитку потенціалу українського сільського господарства – складне та відповідальне завдання, тому що саме це є основою розвитку української економіки, покращення добробуту населення країни.

Ґрунтовні фахові знання, уміле їх практичне застосовування є основою успішного розв’язання цього завдання. Земля забезпечує лише того, хто володіє необхідними знаннями і доцільно їх застосовує.

Можливість отримати високий рівень практичних знань у галузі сільського господарства, а також важливі поради щодо використання їх на практиці та набуття і вдосконалення практичних навичок надає якісне практичне навчання з його різноманітністю форм організації і проведення. Однією з яких є робота на дослідницькому колекційному полі, яка підпорядкована різним цілям і напрямкам. Вона дає глибокі знання з рослинництва, екології і селекції. Метою сьогоденних досліджень студентів є порівняльне вивчення доз мінеральних добрив в поєднання з азотним підживленням і вибір максимально ефективних, які б сприяли отриманню високого врожаю екологічно чистої продукції зернових культур. Адже велика роль у підвищенні врожайності зернових культур належить впровадженню найбільш продуктивних культур, адаптованих до умов конкретного регіону, які відрізняються стійкою продуктивністю у роки з різною кліматичною забезпеченістю. Студенти 28 групи спеціальності «Організація і технологія ведення фермерського господарства» з відповідальністю виконують дослідницьку роботу під керівництвом досвідчених викладачів агрономічних дисциплін. Вони розуміють, що освітні та науково-дослідницькі системи повинні не лише йти в ногу з цими подіями, але й одночасно бути двигуном для інновацій у побудові економічно ефективного та екологічного сільського господарства.

Не менш ефективною, цікавою формою практичного навчання є екскурсії. З вдячністю керівництву і спеціалістам ПСП «Приморський» згадують студенти цієї групи про такі цікаві екскурсії до цього підприємства, які були проведені під час ознайомлювальної практики.

Директор господарства Микола Миколайович Ліпченко люб’язно надав автобус для підвозу, попередив головних спеціалістів щодо їх виступів і зустрічі студентів на виробничих об’єктах.

До речі, тільки в цьому господарстві нашого регіону приділяється увага тваринницькій галузі і є можливість побувати на тваринницькій фермі, свинофермі.

Зоотехнік-селікціонер Міначева Наталія Михайлівна, випускниця Ногайського радгоспу-технікуму 1993 р., радо зустріла студентську групу та кваліфіковано розповіла про важливу галузь сільського господарства, про досягнення і проблеми господарства, селекційну роботу, поголів’я і породи, оцінку продуктивності, провела по території ферм, все пояснюючи, показуючи і відповідаючи на численні питання студентів.

Компетентно цікаво розповів ветеринар господарства Леконцев Іван Володимирович про найбільш поширені хвороби тварин та основні заходи боротьби з небезпечними епідеміями.

Головний агроном Дьяков Ігор Володимирович, також випускник Ногайського технікуму, незважаючи на зайнятість сівбою озимих, знайшов час, щоб поділитися досвідом своєї багаторічної роботи агронома. З захопленням слухали досвідченого фахівця: його роздуми, поради, висновки щодо рослинницьких заходів агрономії.

Оглянули студенти і машино-тракторний парк – що є ознакою матеріального благополуччя господарства, його новітніх досягнень.

Однієї з ознак рентабельності є переробка продукції рослинництва. Хлібобулочні вироби ПСП «Приморський» відомі далеко за межами Приморського району. Вони славляться своєю якістю, смаком, екологічною чистотою, різновидами і достатньо не високими цінами. Всі технологічні процеси від борошна до готових виробів наочно професійно коментувала технолог Веретельник Наталія Володимирівна, за якими змогли спостерігати студенти .

По закінченню екскурсії Наталія Володимирівна пригостила всіх запашним, тільки-но спеченим хлібом та кексами.

Адміністрація коледжу, педагогічний колектив, студентство вдячні директору ПСП «Приморський» Миколі Миколайовичу Ліпченку фахівцям цього господарства: Ігорю Володимировичу Дякову, Наталії Михайлівні Міначевій, Івану Володимировичу Леконцеву, Наталії Володимирівні Веретельник за сприяння у підготовці молодих фахівців аграрного сервісу.

Хочеться виразити слова вдячності головному інженеру Валерію Олександровичу Рунову, озеленювачу оздоровчого комплексу «Прибой» Тетяні Миколаївні Чуксан за представлену можливість ознайомити студентів 41 групи спеціальності «Агрономія» з архітектурно-ландшафтним ансамблем прекрасного оздоровчого закладу. Вони отримають по закінченню коледжу ще й робітничу професію «Озеленювач». Основне завдання навчальної практики з цієї робітничої професії – ознайомити студентів з навичками вирощування основних декоративних рослин відкритого і закритого ґрунтів, квітково-декоративного оформлення територій та організації і безпосереднього виконання всього комплексу робіт з формування комфортного навколишнього середовища з використанням різних засобів озеленення та декоративного оформлення.

Тетяна Миколаївна, закохана у свою справу, до речі, швачка за фахом, достеменно пояснювала і наочно показувала обрізку троянд і декоративних кущів, вирощування різноманітних квітів осіннього і весіннього цвітіння, які поділяються за способом вирощування на ґрунтові та горщикові. Студентам була надана можливість самім прийняти участь у виробничих процесах з догляду за квітами, завітавши до літньої та зимової теплиць, цього такого чудового прекрасного царства квітів, яке вимагає кропіткої, кваліфікованої і нелегкої роботи, яку так старанно виконують працівники закладу, щоб подарувати красу іншим, щоб зробити наш край не тільки оздоровчим, а й квітучо-красивим. Як чудово, що у нас є такі талановиті люди, які не тільки люблять свою професію, а й уболівають за майбутнє нашого краю. І тому так щедро діляться своїми надбаннями з молоддю, щоб вони продовжили їх справу. Так думає і наша випускниця-відмінниця 1981 р. випуску, озеленювач пансіонату «Дорожник» Світлана Олександрівна Плескацевіч. Вона з теплотою і вдячністю згадує студентські роки, одногрупників, викладачів тих років, що дали такі різносторонні знання, які й зараз їй у нагоді при створенні композицій озеленення. Ці знання і навички допомагають їй правильно підібрати асортимент дерев і чагарників, витких рослин, квітів, щоб оформити газони, клумби, альпінарії, рокарії, створити різнокольорові гами, виразно поєднати рослини по їх формі, обрису, структурі й обсягу.

Спілкуючись з цими досвідченими фахівцями, розуміємо, що у становленні висококласного спеціаліста вагому роль відіграє практика, бо тільки беручи безпосередню участь у виробничому процесі, студент занурюється у реальні виробничі ситуації, які вимагають від нього самостійно приймати кваліфікаційні рішення, застосовуючи теоретичні знання та застосовуючи практичні навички.

Адаптація до ринкових умов, зміни в організації роботи, обмеження доступу до інформації як комерційної таємниці, зменшення агропідприємств, небажання працівників виробничих об’єктів «возитися» з молоддю, передавати їм свій досвід та «зрощувати» собі конкурентоспроможних фахівців створюють немало проблем для організації практичного навчання. Тому ще й ще раз ми вдячні цим названим людям за їх небайдужість, за їх освіченість і бажання сіяти майбутнє.

 

Михайлова Л.Д., провідний фахівець з профорієнтаційної роботи

ВСП «Ногайський коледж ТДАТУ»